Jakość powietrza w domu a zdrowie
14 sierpnia 2019Decyzja o wyborze rodzaju wentylacji jest jedną z podstawowych kwestii dla Inwestorów, będących na etapie budowy domu. W nowym budownictwie standardem jest wstawianie szczelnych okien oraz drzwi zewnętrznych i balkonowych. Dzieje się tak również za sprawą norm prawnych, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat sukcesywnie dążą to zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła U dla budynków. Budowa szczelnego domu oznacza wzrost nakładów inwestycyjnych, ale w zamian prowadzi do zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Aby stworzyć zdrowe warunki dla siebie i rodziny, ważna jest sprawnie działająca wentylacja. I to taka, która faktycznie dostarczy świeżego powietrza, bez względu na porę dnia i roku.
Sposobów wentylowania pomieszczeń jest kilka – od zwykłej wentylacji grawitacyjnej po wentylację hybrydową, stanowiącą kombinację wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Najtańszą i najstarszą metodą wymiany powietrza jest wentylacja grawitacyjna, aczkolwiek nie do końca będzie się sprawdzać w budynkach, które z założenia mają być energooszczędne. Zasada działania wentylacji grawitacyjnej opiera się na naturalnej wymianie powietrza pod wpływem różnicy ciśnień – im większa jest różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną tym wentylacja będzie działać sprawniej. Dodatkowym warunkiem lepszej cyrkulacji powietrza jest jego dostarczanie z zewnątrz poprzez nawiewniki bądź otwarte okna. W okresie zimowym, takie działania prowadzą do strat cieplnych dochodzących nawet do 50%. Nie można odzyskać energii cieplnej, dzięki której ogrzaliśmy swoje gospodarstwo domowe, a to wiąże się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie.
Ponadto, może dojść do niewłaściwego działania wentylacji grawitacyjnej w postaci ciągu wstecznego powietrza w kanałach wentylacyjnych. To zjawisko powoduje cofanie się strumienia powietrznego do wewnątrz, przy czym z okresie zimowym jest to szczególnie nieprzyjemne, wychładza pomieszczenie i wpływa negatywnie na nasze zdrowie.
Alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna, która w sposób kontrolowany steruje wymianą powietrza. Ta metoda wentylacji nie jest zależna od panujących warunków na zewnątrz i, tym samym, zapewnia lepszą efektywność wentylowania pomieszczeń. Dodatkowym jej atrybutem jest możliwość szybkiego przewietrzenia po czynnościach takich jak kąpiel i gotowanie bez konieczności otwierania okien. W rezultacie można w sposób szybki i łatwy pozbyć się niechcianych zapachów i nadmiernie wytworzonej pary wodnej. Dostarczone powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, smogu i alergenów – w przypadku zastosowania filtrów o wyższej klasie filtracji w jednostkach wentylacyjnych. Rekuperacja jest formą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która gwarantuje realne oszczędności w sezonie grzewczym, bowiem nie dochodzi do utraty energii cieplnej, a tego nie zapewni nam zwykła wentylacja grawitacyjna.