Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna
18 września 2019Czynnikiem wpływającym w dużej mierze na nasze zdrowie jak i samopoczucie jest jakość powietrza wdychanego w pomieszczeniach domowych. Zaskakujący jest fakt, że w naszym zaciszu domowym, tam gdzie spędzamy z reguły najwięcej czasu w ciągu doby, poziom skażenia powietrza może być wyższy niż na zewnątrz. Zatem co wpływa na taki stan rzeczy, jakie są konsekwencje zdrowotne i w jaki sposób możemy siebie chronić ? Skutki przebywania w źle wentylowanych pomieszczeniach prowadzą do szeregu negatywnych objawów na tle zdrowotnym. Nowy dom oznacza nowe materiały, w tym farby, kleje, pianki izolacyjne oraz nowe meble. Substancje chemiczne, zawarte w tych materiałach, przenikają do powietrza – jeżeli nie podlega ono stałej wymianie i filtracji, związki te trafiają do naszego układu oddechowego. Jedną z takich trujących substancji jest formaldehyd, który w wyższym stężeniu ma działanie rakotwórcze. Nie bierze się on jedynie z materiałów budowlanych, towarzyszy stale w życiu codziennym, w kosmetykach, wyrobach włókienniczych, w domowych środkach czystości. Jego obecność w powietrzu powoduje pieczenie i łzawienie oczu, natomiast wyższe stężenie prowadzi do chorób takich jak astma oskrzelowa.
Kolejnymi źródłami zanieczyszczeń są pleśń i grzyby, powstające wskutek wysokiej wilgotności powietrza i niedostatecznej jej wymiany. Założeniem nowego budownictwa jest osiągnięcie niższego współczynnika przenikania ciepła, mamy wyższą izolację cieplną, szczelniejsze okna i drzwi zewnętrzne. Szczelność powinna iść w parze z odpowiednią wentylacją pomieszczeń, tak aby nadmiar wilgoci powstałej wskutek codziennych czynności (kąpiel, gotowanie, pranie, itp.) miał swoje odprowadzenie. Niesprawna wentylacja, bądź co gorsza jej brak, skutkuje skraplaniem pary wodnej i osadzaniem się jej na ścianach bądź w innych niewidocznych dla oka zakamarkach. Przebywanie w zawilgoconym i zagrzybionym pomieszczeniu może doprowadzić do reakcji alergicznej organizmu i jest związane z rozwojem schorzeń ze strony układu oddechowego. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna oscylować w przedziale 40 – 60%.
Nadmiar wilgoci oraz niedostateczna ilość tlenu prowadzą do zaduchu, odczuwamy rozdrażnienie oraz inne dolegliwości, takie jak ból głowy, brak koncentracji, senność. Istotne znaczenie w składzie powietrza ma dwutlenek węgla CO2; jest dostarczany wraz z wydychanym przez nas powietrzem. W niewentylowanym bądź słabo wentylowanym pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, jego stężenie szybko wzrasta, prowadząc do ubocznych skutków zdrowotnych. Należy zaznaczyć, że wysokie stężenie dwutlenku węgla przyczynia się do jednoczesnego wzrostu w procentowym udziale składu powietrza innych niebezpiecznych substancji np. wspomnianego wcześniej formaldehydu. Ponadto sprzyja akumulowaniu się wilgoci. Zwiększona zawartość dwutlenku węgla w powietrzu wdychanym ma negatywny wpływ na organizm człowieka, zatem warto monitorować jego stężenie – według Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i
Klimatyzacji, (ASHRAE) maksymalny długotrwały poziom CO2 wynosi 1000 ppm. Jest to tzw. minimum higieniczne.
Powietrze w naszych domach może być również zanieczyszczone przez kurz, a także inne alergeny sezonowe (pyłki traw, drzew), które przyczyniają się do reakcji alergicznych m.in. wywołują alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), ataki astmy i reakcje skórne. Atrybutem wentylacji mechanicznej w odzyskiem ciepła są wymienne filtry antyalergiczne, ograniczające do minimum negatywny wpływ alergenów na organizm człowieka.