Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja, która zapewnia zdrowy i komfortowy klimat pomieszczeń przez cały rok. Posiada filtr powietrza nawiewanego do pomieszczeń, który zatrzymuje kurz i pyłki roślin powodujących alergię.

 
 

Jak działa rekuperacja?

schemat
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna z odzyskiem ciepła, łączy dwa systemy w jednym: po pierwsze w sposób mechaniczny dostarcza świeże powietrze, a usuwa zużyte; po drugie stała się doskonalszym systemem, dzięki zastosowaniu technologii odzysku energii termicznej. Zwykła wentylacja mechaniczna, naraża domowników na straty energii, które w sposób bezpowrotny zostają utracone, na wyższe rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym, na dyskomfort spowodowany brakiem możliwości regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Należy zaznaczyć, że rekuperacja nie jest postrzegana jedynie jako chwilowy trend. Coraz większa rzesza Inwestorów decyduje się na tego typu rozwiązanie w swoich gospodarstwach domowych, ciesząc się tym samym zdrowiem, komfortem i świeżym powietrzem 24/7. W dodatku dyrektywy Unii Europejskiej wprowadzają od 2021 r. nowe wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków, zatem każdy nowo stawiany dom jednorodzinny będzie musiał należeć do tych bez emisyjnych i energooszczędnych.

Tak, zastosowanie systemu rekuperacji to rozwiązanie, które przyczyni się do redukcji wskaźnika zużycia energii, to metoda na poprawę dzisiejszych warunków klimatycznym, na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, smogiem. To także rozwiązanie dla klientów, którzy poszukują sposobu na zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem, na stworzenie dogodnych dla siebie i rodziny warunków w trosce o ich zdrowie i dobre samopoczucie.
Zatem jak wygląda proces wymiany powietrza przy użyciu rekuperacji ? Zasada działania rekuperacji opiera się na ciągłej wymianie powietrza przy optymalnym odzysku energii cieplnej – świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz poprzez czerpnię, w tym samym czasie następuje odprowadzenie zużytego lecz ciepłego powietrza z pomieszczeń mokrych (kuchnia, łazienka). Świeże powietrze, po ogrzaniu energią cieplną uzyskaną z powietrza odprowadzanego, trafia do suchych pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu (salon, sypialnia). W międzyczasie, zużyte powietrze po schłodzeniu jest usuwane na zewnątrz, z wykorzystaniem wyrzutni ściennej bądź dachowej.

Należy zaznaczyć, że podczas procesu wymiany energii, świeże powietrze nie miesza się z tym zużytym, zostaje jedynie przekazane ciepło. W ten sposób dochodzi do odzysku energii, energii, która byłaby w innych okolicznościach utracona. Takiego odzysku nie uzyskamy poprzez inne metody wentylacji, takie jak wentylacja grawitacyjna bądź zwykła wentylacja mechaniczna.